Ödüller

"Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürü, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Munzur, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye - İtalya arasındaki ilişkilere sağladığı katkılardan dolayı “Ordine Della Stella D’Itaila” (İtalya Yıldızı Nişan Şövalyesi) nişanı ile taltif edildi.
İtalya’nın Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen ödül töreninde, Büyükelçi Giorgio Marrapodi tarafından Prof. Dr. Munzur’a ödülü takdim edildi. Törende konuşma yapan Büyükelçi Marrapodi, Metin Munzur’un İtalya ile Türkiye arasında klasik müzik alanında iş birliğinin gelişmesine ve İtalyan müziğinin Türkiye’de tanınırlığının artmasına önemli katkılar verdiğini ifade etti. Büyükelçi, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı vermekten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.
Töreninin ardından Metin Munzur ve Tenor Çağlar Sungur, İtalyanca eserlerden oluşan küçük bir konser verdi.  Ankara Devlet Konservatuvarı mezunlarından oluşan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları da törene müzikleriyle renk kattı.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/italyadan_prof_dr_metin_munzura_onur_nisani_-409"

"Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi öğretim elemanlarının geliştirdikleri buluş, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen “Patentle Türkiye 3. Ulusal Üniversiteler Arası Patent Yarışması”nda ödül aldı.  Arş. Gör. Rıdvan Muhammed Adın, Arş. Gör. Ali Naim Ceren, Prof. Dr. Çiğdem Ayhan Kuru ve Prof. Dr. Ruhi Soylu, “Üst Ekstremite Hareketlerinin Koordinasyonunun Değerlendirilmesini Sağlayan Bir Sistem” başlıklı buluşlarıyla patent aldı. 51 üniversiteden 244 başvurunun yapıldığı patent yarışmasında finale kalan öğretim elemanlarımız, 9.’luk ödülüne layık görüldü.https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/patent_yarismasinda_akademisyenlerimize_odul-411"

"Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde 28-30 Nisan tarihlerinde düzenlenen 2023 Türkiye Üniversiteler arası WUSHU Şampiyonası’na katılan Hacettepe Üniversitesi WUSHU Kadın Takımı; 1 Altın, 1 Gümüş, 1 Bronz madalya kazandı.
WUSHU Kadın Takımımız, müsabakaya katılan kadın takımları genel sıralamasında ise Türkiye 2.si oldu. Öğrencilerimizden Rabia Üstün 56 kg. Wushu Sanda Full Contac dalında Türkiye Şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı. Eslem Dibekkaya ise, Wushu Kungfu Taichi Fan (Silah) dalında Türkiye 2.si olurken; Wushu KUNGFU TAİCİ (Boş El) 3. Set Form dalında da Türkiye 3.sü olarak gümüş ve bronz madalyaların sahibi oldu.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/wushu_sampiyonasinda_hacettepe_gururu-410"

2022 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Mühendislik Bilimleri alanında yaptığı önemli çalışmalarıyla Bilim Ödülü almaya hak kazanan  Prof.  Dr. Vural GÖKMEN Tübitak'ın Sorularını Yanıtladı. 
Gıdaların kanserojen ve duygulara etkileri ile antioksidanlar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, "Gıda bilimi ve mühendisliği alanında, gıdaların işlenmesi sırasında ortaya çıkan gıda güvenliği risklerinin izlenmesine yönelik ileri analiz tekniklerinin ve gıda güvenliği risklerinin azaltılmasına yönelik gıda işleme teknolojilerinin geliştirilmesi konularındaki üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle TÜBİTAK Bilim Ödülü'ne layık görülmüştü.  Prof. Dr. GÖKMEN, TÜBİTAK tarafından hazırlanan “İlham Veren Cevaplar” adlı programda kendisine yönlendirilen soruları cevapladı.
Programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.  
https://www.youtube.com/watch?v=EwpZ-lUk380

"2022 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Sağlık Bilimleri alanında yaptığı önemli çalışmalarıyla Bilim Ödülü almaya hak kazanan  Prof. Dr. Fatih Özaltın,  Tübitak'ın Sorularını Yanıtladı. 
Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özaltın, “Kalıtsal böbrek hastalıkları alanında; böbrek hastalıklarının patogenezinin daha iyi anlaşılması, bunlara yönelik bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve aynı zamanda normal böbrek fizyolojisinin de daha iyi anlaşılması konularındaki üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü aldı.
2022 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Sağlık Bilimleri alanında yaptığı önemli çalışmalarıyla Bilim Ödülü almaya hak kazanan Prof. Dr. ÖZALTIN, TÜBİTAK tarafından hazırlanan “İlham Veren Cevaplar” adlı programda kendisine yönlendirilen soruları cevapladı.
Programa aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir. 
 https://www.youtube.com/watch?v=yf__UzexiRo&ab_channel=T%C3%9CB%C4%B0TAK"

Öğrencimize TÜBA Teknofest Doktora Bilim Ödülü
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Prof. Dr. Levent Öner danışmanlığında tezini tamamlayan Aslıhan Arslan TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri kapsamında ikincilik ödülüne layık görüldü. Arslan, “Çözünürlüğü ve Çözünme Hızı Artırılmış Selekoksib Formülasyonlarının Tasarımı, Optimizasyonu ve in Vitro/in Vivo Değerlendirilmesi” teziyle Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında ikinci oldu.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/ogrencimize_tuba_teknofest_doktora_bilim_odulu-401

Öğr. Gör. İhsan Aslan’a Şövalye Liyakat Nişanı

Fransa Hükümeti tarafından Akademik Palmiye dalında verilen Şövalye Liyakat Nişanı'na Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Fransızca Hazırlık Birimi Öğretim Görevlisi İhsan Aslan layık görüldü.
İhsan Aslan, Fransız dili ve kültürüne katkılarından dolayı 31 Mart 2023 tarihinde Ankara Fransız Kültür Merkezinde düzenlenen törenle, Kültür Etkinlikleri ve İş Birliği Müsteşarı ve Fransız Kültür Merkezi Türkiye Genel Müdiresi Sylvie Lemasson tarafından Akademik Palmiye dalında Şövalye Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/ogr_gor_ihsan_aslana_sovalye_liyakat_nisani-396"

"ÜÇ HACETTEPELİYE BAGEP 2023 ÖDÜLÜ
Bilim Akademisi tarafından 2013 yılında başlatılan ve kamu fonları yerine toplum desteğiyle yürütülen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı BAGEP'in 2023 yılı sonuçları açıklandı. Hacettepe Üniversitesi'nden üç öğretim üyesi BAGEP 2023 Ödülü almaya hak kazandı.
BEGEP 2023 çerçevesinde, Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Canpolat, Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bengi Özgün Öztürk ve Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Seniha Esen Yüksel Erdem ödüle layık görüldü.
Üstün başarılı genç bilim insanlarına verilen ve iki yıl araştırma desteğini de içeren bu ödüle, ilk kez 2016 yılında olmak üzere bugüne kadar Hacettepeli 13 genç akademisyen layık görülmüştür.
BAGEP Ödülü ve başvurusu, proje bazlı olmayıp, adayların başvuru sırasında en fazla 10 önemli yayından oluşan bir yayın listesinin yanında, ödülü alırlarsa yapacakları araştırmaları anlatan iki sayfadan fazla olmamak üzere bir araştırma programını da sunmaları gerekmektedir. İki sayfalık program içersinde adaylardan, başvuruya kadar yaptıkları araştırma vizyonlarını, kariyer planlarını sunmaları istenmektedir. BAGEP Ödülü, 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/uc_hacettepeliye_bagep_2023_odulu-383"

"Üniversitemiz Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Bülent Alten, SOVE (Society for Vector Ecology) ödül komitesi tarafından “'Prof. Mir Mulla Award' for Excellence in Vector Biology and Control” ödülüne oy birliği ile layık görüldü.
Vektör ekolojisi, biyoloji, vektör kaynaklı bulaşıcı hastalıklar ve hastalık kontrolü konularında dünya çapında bilimsel bir kuruluş olan SOVE'un verdiği bu ödül, Prof. Alten ve ekibinin vektör ekolojisi ve vektör kaynaklı bulaşıcı hastalıklar konusundaki uluslararası bilimsel bilgiye yol gösterici katkılarından dolayı verildi
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/prof_dr_salih_bulent_altene_sove_odulu-373"

"TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri”ne ilişkin 2022 yılı değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından, 2 öğretim üyemize mühendislik bilimleri ve sağlık bilimleri alanında Bilim Ödülü verildi.

Mühendislik Bilimleri Alanında; Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, "Gıda bilimi ve mühendisliği alanında, gıdaların işlenmesi sırasında ortaya çıkan gıda güvenliği risklerinin izlenmesine yönelik ileri analiz tekniklerinin ve gıda güvenliği risklerinin azaltılmasına yönelik gıda işleme teknolojilerinin geliştirilmesi konularındaki üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü'ne layık görüldü.

Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özaltın ise, “Kalıtsal böbrek hastalıkları alanında; böbrek hastalıklarının patogenezinin daha iyi anlaşılması, bunlara yönelik bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve aynı zamanda normal böbrek fizyolojisinin de daha iyi anlaşılması konularındaki üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü aldı.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/iki_ogretim_uyemize_tubitak_bilim_odulu-353"

Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Şefik Evren Erdener 2022 yılı TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBİP) kazandı. TÜBA bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verilen TÜBA-GEBİP Ödülleri, Türkiye’nin uluslararası bilim camiasındaki tanıtımı ve ilişkileri, üstün başarılı genç bilim insanlarının teşviki ve çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri bakımından özel bir öneme sahip.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/doc_dr_sefik_evren_erdenere_tubagebip_odulu-324"

"Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı, bu yıl Dalaman'da 15.’si düzenlenen uluslararası katılımlı Ulusal Tıbbi Genetik Kongresi'ne 7 sözlü sunum ile katkı sağladı.
Öğr. Gör. Dr. Beren Karaosmanoğlu, yürütücüsü olduğu HÜ-BAP projesinin sonuçlarını sunduğu çalışmasında RNA tabanlı terapötikler alanında “Allel-Spesifik Anti-Sense Oligonükleotidler: Kalıtsal retina hastalıklarında ‘’ince ayar’’ tedavi mümkün olabilir mi?” başlıklı sunumuyla “Sözel Bildiri Birincilik Ödülü”nü aldı. Ar. Gör. Dr. Ayşe Gürel ise proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Arda Çetinkaya'nın danışmanlığında, RiboEurope konsorsiyumu altında Diamond-Blackfan Anemisi’nin genetik etiiyolojisinin aydınlatılmasıyla ilgili tez çalışması kapsamında “RPS29 İlişkili DBA’da Kalıtım Kalıbı Yeniden Tanımlanıyor” başlıklı sunumuyla “Sözel Bildiri Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.
https://gazete.hacettepe.edu.tr/tr/haber/tibbi_genetik_kongresi/nden_2_odulle_donduler-327"

"Üniversitemiz Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hülya Karataş Kurşun ve Doç. Dr. Evren Erdener’in doktora tezleri ile Prof. Dr. Yasemin Gürsoy Özdemir ve Prof. Dr. Emine Eren Koçak’ın katkılarıyla oluşan, Prof. Dr. Turgay Dalkara’nın sorumlu araştırmacı olduğu 2013 yılında Science dergisinde yayınlanan makale (Spreading Depression Triggers Headache by Activating Neuronal Panx1 Channels, Science 2013, 339:1092-5) nöroloji alanının en önde gelen dergilerinden Lancet Neurology (etki faktörü 60) tarafından, migren alanında son 20 yıldaki en kayda değer 12 gelişmeden biri olarak değerlendirildi.
(Lancet Neurology 21:955-58, November 2022).
https://gazete.hacettepe.edu.tr/tr/haber/migren_arastirmalarinda_en_kayda_deger_gelismelerden_biri_hacettepe/den-326"

25-30 Ekim tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen 31. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi'ne katılan Hacettepe Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı; çok sayıda panel, sunum, sözlü ve poster bildirimi gerçekleştirdi. 8 öğretim üyesi ve 13 araştırma görevlisiyle bu sunumlarda etkin rol alan ana bilim dalı, "En İyi Sözlü Bildiri Ödülü" ve  "En İyi Poster Ödülü"ne layık görüldü. 
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/ortopedi_ve_travmatoloji_ana_bilim_dalina_2_ayri_odul-319

"Üniversitemiz Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız A.B.D.’de “Walter Futterweit Clinical Research Excellence” Ödülünü kazandı. PKOS ve obezite alanındaki bilimsel çalışmalarıyla, Androjen Fazlalığı ve PKOS Derneği tarafından her yıl bir bilim insanına verilen ödüle layık görülen Yıldız bu ödülü alan ilk Türk bilim insanı oldu. Yıldız, Stanford Üniversitesi ve Elsevier işbirliğiyle son dört yıldır yayımlanan hem kariyer boyu etki hem de yıl bazlı etki değerlendirmelerinde dünyanın en etkili bilimcileri arasında yer alıyor.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/hacettepeli_arastirmaciya_abdden_uluslararasi_bilim_odulu-312"

Dünyanın En Etkili Bilimcileri Açıklandı
Stanford Üniversitesi, dünyadaki en etkili bilimcileri sıraladığı araştırmasını Elsevier BV üzerinden yayınladı.
“Kariyer boyu etki” ve “yıl bazında etki” olmak üzere iki farklı değerlendirme halinde sunulan araştırma sonuçları 22 ana bilim dalı ve 176 alt bilim dalında çalışmalarını yürüten araştırmacıları dikkate aldı.

Stanford sıralaması, Scopus verilerine göre nitelikli yayın sayısı, yayın yapılan dergilerin etki değerleri, yapılan atıf sayısı, h-indeksi başta olmak üzere, uluslararası akademik performans ölçümlerinde dikkate alınan bir çok farklı değişkeni içeriyor.

2021 yılı sonuna kadar olan veriyi kapsayan “kariyer boyu etki” sıralamasında ilk 100.000’lik dilimde 15’i Hacettepe Üniversitesi’nden olmak üzere Türkiye’den 208 araştırmacı yer aldı.

Yalnızca 2021 yılına ait veriyi dikkate alan “yıl bazında etki” sıralamasına ise aralarında  15 Hacettepeli’nin olduğu 448 Türk araştırmacı girdi. Çalışmanın detaylarını incelemek için Elsevier'in ilgili sayfasını buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

European Network of Physiotherapy in Higher Education (ENPHE) Master thesis Award 2022 Ödülü
Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi Pelvik Sağlık & Kadın Sağlığı’nda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ünitesi ve Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı iş birliğiyle gerçekleştirilen, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programında Doç. Dr. Serap ÖZGÜL’ün danışmanlığında araştırma görevlisi Uzm. Fzt. Ege Nur ATABEY GERLEGİZ tarafından yürütülen “Comparing the Efficacy of Different Conservative Treatment Protocols in Individuals with Urinary Incontinence Symptoms After Prostatectomy” isimli yüksek lisans tez çalışması 15-17 Eylül 2022 tarihleri arasında Portekiz’in Famalicão şehrinde düzenlenen 170 enstitü üyeliğinin yer aldığı “ENPHE 2022 Conference Master Thesis Award tez yarışmasında” ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Bu çalışma ile ENPHE konferansında ilk kez Türkiye’den bir yüksek lisans tezi ödüle layık görülmüştür.
https://gazete.hacettepe.edu.tr//tr/haber/european_network_of_physiotherapy_in_higher_education_enphe_master_thesis_award_-284

Diş Hekimliği Fakültesine YÖK’ten Turuncu Bayrak
Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi, YÖK’ün düzenlediği “2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri” kapsamında Mekanda Erişilebilirlik kategorisinde verilen “Turuncu Bayrak” ödülünü almaya hak kazandı.
Yükseköğretimde öğrenim gören engelli öğrencilerin fiziksel mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen, Engelsiz Üniversite Ödülleri için bu yıl 114 üniversiteden toplam 1074 başvuru yapıldı. Yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, 84 üniversite 384 bayrak almaya hak kazandı.
https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/2022-engesliz-universiteler-odul-toreni-gerceklestirildi.aspx

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bünyesinde ve topluluk akademik danışmanı Doç. Dr. Dinçer Gökcen rehberliğinde çalışmalarını sürdüren İnsansız Hava Araçları (İHA) Topluluğu üyesi öğrencilerimizden oluşan Team Cervos ekibi bu yıl Virginia'da düzenlenen American Astronautical Society (AAS) bünyesinde ve NASA ana sponsorluğunda, Lockheed Martin gibi şirketlerin de destekleriyle gerçekleşen dünyanın en prestijli model uydu yarışması olan CanSat Model Uydu yarışmasına uzaktan sundukları çalışma ile katıldı.
Team Cervos ön eleme raporunda  97.77/100 puan elde ederek finalist olmuştu. Öğrencilerimiz bu yarışmada demonstrasyon kategorisinde dünya beşincisi olmaya hak kazandı.
https://haberler.hacettepe.edu.tr/tr/team_cervos_dunya_besincisi_ol-573

Prof. Dr. Murat Akova'ya İtalya Devlet Nişanı:
https://haberler.hacettepe.edu.tr//tr/prof_dr_murat_akovaya_italya_d-425

Hacettepe Üniversitesi Senatosu’nun 8 Ocak 1992 tarihli oturumunda, 92-9 karar sayısı ile kabul edilen Hacettepe Üniversitesi Ödül Yönergesi ile sunumuna başlanan Hacettepe Ödülleri, hangi üniversiteden olursa olsun araştırmacıların bilimsel çalışmalarını desteklemek, üstün niteliklerini ve başarılarını toplumla paylaşmak, yaşamları boyunca topluma hizmet adına sergiledikleri başarılar ya da gerçekleştirdikleri çalışmalara saygı göstermek için veriliyor.
2021 Yılı Hacettepe Ödülleri, 24 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde sahiplerini buldu. Ödüle hak kazananların listesi şöyle:
Topluma Hizmet Ödülü
Doç. Dr. Burcu Şimşek & Dr. Öğr. Üyesi Şengül İnce, İletişim Fakültesi, İletişim Bilimleri Bölümü ve Kültürlerarası İletişim
“Göç ve toplumsal uyum konusuna yönelik üstün nitelikli çalışmalarından ötürü”
Eğitime Katkı Ödülü
Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
“Eğitimde dijital teknolojilerin etkin kullanımına yönelik üstün nitelikli çalışmalarından ötürü”
Bilim Ödülü

Tıp ve Sağlık Bilimleri
Prof. Dr. Ömrüm Uzun, Tıp Fakültesi Dekanlığı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
“Antibiyotiklerin uygun kullanımı ve antibiyotik direncinin önlenmesine yönelik bilimsel katkılarından ötürü”
Bilim Teşvik Ödülü

Sosyal ve Beşeri Bilimler
Prof. Dr. Emine Yılmaz, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
“Çağdaş Türk Lehçeleri alanına yönelik umut vadeden bilimsel çalışmalarından ötürü”
Fen ve Mühendislik Bilimleri
Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Taş, MühendislikMühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü
“Gıdaların daha kaliteli ve güvenli olacak şekilde yeniden tasarlanması konusunda umut vadeden bilimsel çalışmalarından ötürü”
Dr. Öğr. Üyesi Yeşeren Saylan, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü
“Hassas sağlık ve çevre güvenliği uygulamaları için moleküler baskılanmış polimerler ve taşınabilir sensörler konusunda umut vadeden bilimsel çalışmalarından ötürü”
Tıp ve Sağlık Bilimleri
Doç. Dr. İlkay Sedakat İdilman, Tıp Fakültesi Dekanlığı, Radyoloji Anabilim Dalı
“MR ile hepatik görüntüleme konusunda umut vadeden bilimsel çalışmalarından ötürü”
Doç. Dr. Nagehan Emiralioğlu, Tıp Fakültesi Dekanlığı, Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
“Çocukluk çağı interstisiyel akciğer hastalıkları, primer siliyer diskinezi ve kistik fibrozis konularında umut vadeden bilimsel çalışmalarından ötürü”
Sanat Teşvik Ödülü
Arş. Gör. Dr. Tuba Merdeşe, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü
“Heykel alanında umut vadeden sanatsal çalışmalarından ötürü”
Ayrıntılar için: odul.hacettepe.edu.tr

Uluslararası Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği Kongresi’ne katılan üniversitemiz Geomatik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları 4 kategoride toplam 8 ödüle layık görüldü.
Bu yıl 24.’sü düzenlenen “Uluslararası Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (ISPRS: International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) Kongresi” Fransa’nın Nice kentinde gerçekleştirildi. Kongreye; Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve lisansüstü araştırmacılarından oluşan 8 kişilik ekip, 9 tam metin ve 1 özet bildiri olmak üzere 6 sözlü, 4 poster sunumuyla katıldı.
Türkiye’den ilk kez bir araştırmacıya verilen ödüllere de layık görülen araştırmacılarımız; onur ödülü, en iyi genç yazar, en iyi hakem ve ISPRS TIF katılım ödülleri olmak üzere 4 kategoride toplam 8 ödül aldı.
Ödül alanlar;
Prof. Dr. Ali Özgün Ok - “En İyi Hakem” ödülü
Doç. Dr. Sultan Kocaman Gökçeoğlu - “President’s Honorary Citation” ödülü 
Öğr. Gör. İlyas Yalçın - ISPRS TIF Grant ödülleri
Arş. Gör. Gizem Karakaş - ISPRS TIF Grant ödülleri
Mehmet Büyükdemircioğlu - ISPRS TIF Grant ödülleri
Recep Can -  ““En İyi Genç Yazar” ve ISPRS TIF Grant ödülleri
Ayrıca; Beste Tavus, Gizem Karakaş, İlyas Yalçın ve Mehmet Büyükdemircioğlu “TÜBİTAK 2224-A Yurt Dışı Bilimsel Etkinliklere Katılımı Destekleme Programı” kapsamında katılım desteğine hak kazandı.
https://gazete.hacettepe.edu.tr/tr/haber/uluslararasi_kongreden_8_odulle_donduler-294

Dr. Gizem Oğuz'a SOVE Ödülü
Kaliforniya'da kurulmuş olan Vektör Ekolojisi Derneği (SOVE), tıp ve veterinerlik açısından önemi olan eklembacaklıların biyolojisinin anlaşılmasında karşılaşılan pek çok karmaşık sorunu çözmek üzere çalışmalar yürütüyor. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bulunan Vektör Ekolojisi Araştırma Grubu (HU-VERG) 11–14 Ekim 2022 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde 22.’si düzenlenen European-SOVE konferansında çalışmalarını sundu. Vektör kum sineklerinin ekolojisi üzerinde araştırmacı olarak çalışmakta olan ekip üyelerinden Dr. Gizem Oğuz konferansta sunduğu “Gene Expression Changes of Three Phlebotomus tobbi Adler, Theodor & Lourie, 1930 (Diptera: Psychodidae) Transcripts Under Different Environmental Conditions” adlı doktora tez çalışması (Danışman: Prof. Dr. Bülent Alten)  ile “Umut Vaat Eden Kadın Bilim İnsanı” ödülünü almaya hak kazandı. https://gazete.hacettepe.edu.tr/tr/haber/dr_gizem_oguza_sove_odulu-295

"Mezunumuz TEKNOFEST'te Türkiye birincisi oldu:
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı’ndan mezun öğrencimiz Dr. Taha Erdoğan’ın kaptanı olduğu “TSİF: Tümör ve Solunum İzlemi Fantomu Takımı” TEKNOFEST Karadeniz’de Türkiye birincisi oldu.
https://haberler.hacettepe.edu.tr//tr/mezunumuz_teknofestte_turkiye_-656"
Öğretim Üyemize TÜBA Ödülü
Prof. Dr. Şefika Şule ERÇETİN danışmanlığında Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Doktora Programını “Yükseköğretime Hazırlanırken 12. Sınıf Öğrencilerinin Okullarında Akademik Başarılarıyla Gelecek Beklentilerini Etkileyen Faktörler” başlıklı teziyle 05.08.2020 tarihinde tamamlayan Dr. Halime GÜNGÖR, 2022 TÜBA Teknofest Doktora Bilim Ödülleri Sosyal ve Beşeri Bilimler 3.lük ödülünü almıştır.
https://haberler.hacettepe.edu.tr//tr/ogretim_uyemize_2022_tuba_odul-660"

- Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Başkanı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rezan Topaloğlu, pediatrik nefroloji alanında köklü bir geçmişe sahip olan, 1974’ten günümüze bu alanda önemli katkılar sunan IPNA (International Pediatric Nephrology Association) tarafından, 2022 yılı “Educational Activity Award” ödülüne layık görüldü.
 https://haberler.hacettepe.edu.tr/tr/prof_dr_rezan_topalogluna_ulus-536

- Daha önce Avrupa Endokrinoloji Derneği yöneticiliğine ve Avrupa Endokrinoloji Kongresi Başkanlığına seçilen ilk Türk bilim insanı olarak da bilinen Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Avrupa'da endokrinoloji biliminin ilerlemesine uzun yıllar sağladığı katkılar nedeniyle "Avrupa Özel Tanınırlık Ödülü" nün sahibi oldu. Ödül, Milano'da düzenlenen ve 100'den fazla ülkenin katıldığı endokrinoloji kongresinin açılışında yapılan bir törenle Yıldız'a takdim edildi. https://haberler.hacettepe.edu.tr//tr/endokrinoloji_alaninda_taninir-5

- BEGEP 2022 çerçevesinde, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tunca Doğan, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Naşide Mangır Bolat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şebnem Yardımcı Geyikçi ödüle layık görüldü.
https://haberler.hacettepe.edu.tr/tr/uc_hacettepeliye_bagep_2022_od-462

- Türk Eğitim Vakfı (TEV) Dr. Orhan Birman Tıp Araştırma Ödülü’nü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Ayşe Derin Nalçakan ve Ezgi Aysu Şahin, yaptıkları “Antidepressant awareness and stigmatizing attitudes toward depression and antidepressants, a comparison between first and sixth-year medical students” adlı çalışmayla kazandı. “International Journal of Social Pyschiatry” dergisinde yayınlanan çalışmanın danışmanlığını Doç.Dr. Sertaç Ak yaptı.
https://haberler.hacettepe.edu.tr/tr/tip_fakultemiz_ogrencilerine_t-445

- ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bilim, Araştırma ve Eğitim Ödülleri kapsamında Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tunca Doğan, 2021 yılı “Araştırma Teşvik Ödülü” ne layık görülmüştür.
https://parlar.org.tr/2021-yili-odulleri/

- Prof. Dr. Murat Akova'ya İtalya Devlet Nişanı:
https://haberler.hacettepe.edu.tr//tr/prof_dr_murat_akovaya_italya_d-425